Geek Girls Carrots Ostrava #4

Hello all,
we would like to invite you to our xmas meet-up.

This time we will discuss projects. Let’s listen to experts from project management area and discuss about their topics. Do you know which soft skills are needed for managing projects? How to join project management and business? How is project management done in a democratic company?

We’ll have healthy snacks and delicious cake prepared.

Event details: “What about projects”
When: 6.12.2016,  starting at 18:00
Where: klub Dock, Havlíčkovo nábřeží 28, 702 00 Ostrava, map

Agenda:
17:30 | Welcome
18:00 | A couple of words at the beginning
18:15 | Program with inspired speakers
20:00 | Tombola
20:15 | Cake, fun & freestyle networking

What’s to look forward to:
Attractive speakers, interesting themes, excellent cake, interesting participants for professional networking.

Meet our speakers:

Lukáš Havlásek

Lukáš Havlásek is a key person in ShopSys company, he is the Operations Manager. Lukáš has worked for ShopSys since 2008 and he is mainly responsible for project management supervision. He is also one of the organisers of Barcamp, a conference that takes place in Ostrava.

Míra Vlach

Míra Vlach is Project Manager and Consultant (freelancer), who’s worked on projects with many companies and individuals since 2006. He was rewarded with a 2nd place at the Moravian Entrepreneur of the Year 2012 contest. Míra organizes regular discussion meetings for Project Managers.

Václav Prak

Václav works at Raynet company as a Marketing Manager. He’s worked on projects since his university times. Václav was at the begining of many interesting projects and start-ups.

Information about Facebook event here. Sign in!

*** Important note ***

This meeting is open for everyone. Don’t be afraid to come, this meeting is also for you.

We would like to build a community where we can discuss about things which we love in IT, discover new topics and learn new things. We would like to inspire other women to start their career in IT and not to be afraid of it.

 

 

Česky

Ahoj všichni!
Zveme vás na vánoční setkání českých Geek Girls Carrots v Ostravě. Tentokrát na téma “A co takhle projekty?”

Pojďme si poslechnout odborníky z oboru projektového řízení a společně diskutovat nad jejich tématy. Víte, které měkké dovednosti jsou potřeba k řízení projektů? Jak skloubit projektové řízení s byznysem? Jak funguje projektové řízení ve svobodné firmě?

Jako vždy budou připraveny zdravé dobroty a skvělý dort.

Termín: 6.12.2016 (úterý), 18:00
Místo: klub Dock, Havlíčkovo nábřeží 28, 702 00 Ostrava
Odkaz na mapu: map

Co vás čeká?

Program:

17:30 | Sraz a vítání
18:00 | Pár slov na úvod
18:15 | Přednáškový program s inspirativními řečníky
20:00 | Tombola
20:15 | Dort, veselí & networking

Na co se můžete těšit:

Atraktivní řečníci, zajímavá témata, skvělý dort, zajímaví účastníci pro profesní networking.

Představujeme řečníky:

Lukáš Havlásek

Lukáš Havlásek je klíčovou osobou ve společnosti ShopSys, ve které působí v roli provozního ředitele. Lukáš ve firmě pracuje od roku 2008 a má na starosti zejména dohled nad realizací projektů. Je také jedním z organizátorů ostravského Barcampu.

Míra Vlach

Míra Vlach je projektový manažer a konzultant na volné noze, který spolupracuje od roku 2006 na projektech s desítkami firem a jednotlivců. Získal ocenění 2. místo Živnostník roku Moravskoslezského kraje 2012. Pořádá pravidelná diskuzní setkání projektových manažerů.

Václav Prak

Václav pracuje ve společnosti Raynet v roli marketingového manažera. Projekty se zabývá již od studia na vysoké škole. Václav byl u zrodu mnoha zajímavých projektů a start-upů.

 

Vstup zdarma!

*** Důležité ***

Chceš se podílet na některé z našich akcí? Tak přijď! Není pro nás důležité, jestli jsi holka nebo kluk, jestli máš IT vzdělání nebo zkušenosti z praxe. Prostě chceme, aby i díky našim aktivitám holky získaly větší sebedůvěru a nebály se prosadit v převážně mužském světě IT.

Informace o FB události tady.

Partners: