Carrots Website Academy – HTML/CSS

WHAT: Free HTML/CSS workshop for beginners

WHY: Because frontend is fun!

WHERE: CINEPORT Provoz Hlubina, Vítkovická 1708/17, Ostrava

WHEN: 30.09 – 02.10.2016

LANGUAGE: workshop will be held in Czech

REGISTER NOW>>  Till 4th of September. The results will be announced on 8th of September

 

Ladies (and Gentlemen), Carrots Website Academy is back in Ostrava! Vacation is over and its about time to learn something new. Did you like our Carrots Website Academy – WordPress #1 or PyCode Carrots? You’ll like our new workshop too!

We’re organizing this workshop as part of a Carrots Website Academy initiative. HTML/CSS – free coding workshop for nerds, geeks and totally normal people. Because frontend is fun!

Workshop Carrots Website Academy – HTML/CSS  is for everyone – we shall start from the very foundations. 2,5 days, 10 mentors and 30 students – with these ingredients we will make powerful mixture. From Friday till the Sunday evening every participant will build their own website with HTML and make it look nice with CSS.

Participants will work in groups of 3 and each group will learn under a supervision of an experienced mentor. Our mission is to create a brain friendly environment for learning and meeting new inspiring people.

Follow FB event and Geek Girls Carrots fan page to stay tuned. More information will come soon.

 

If you have any questions or would like to support the workshops contact us: ggcostrava@gmail.com

Our sponsors:

github      cb_logo_provoz

 

Česky

Carrots Website Academy – HTML/CSS

 

CO: Intenzivní bezplatný kurz programování v HTML/CSS pro začátečníky

KDE: CINEPORT Provoz Hlubina, Vítkovická 1708/17, Ostrava

KDY: 30.09 – 02.10.2016

Jazyk výuky: Workshop bude veden v češtině

REGISTRUJTE SE ZDE>> Do 4. září (včetně). Potvrzení registrací rozešleme do 8. září

Dámy (a pánové!), prázdniny jsou pryč a nastal čas se zase něco nového naučit. Líbil se vám kurz Carrots Website Academy – WordPress #1 nebo PyCode Carrots? Tak tento kurz se vám taky určitě zalíbí!

Přinášíme vám podzimní kurz HTML a CSS, druhý v rámci Carrots Website Academy. Bezplatný workshop, kde si sestavíte své vlastní stránky v HTML a uděláte je krásné díky CSS. Pěkny dárek na začátek školního roku, že?  

Workshop Carrots Website Academy –  HTML/CSS je pro každého – začíname od nuly. 2,5 dne, 10 mentorů a 30 účastníků – budete se učit, budete kódovat a bude se vám to líbit! Od pátku do neděle večer se každý z přítomných naučí základy HTML a CSS a vytvoří si svou vlastní vymazlenou webovou stránku.

Budou vytvořeny skupinky po třech s jedním mentorem – zkušeným programátorem. Cílem naší mise je vytvořit příjemné prostředí pro získávání nových znalostí a poznávání inspirativních lidí.

 

Sledujte FB event a Geek Girls Carrots fan page. Více informací již brzy.

Máte-li jakékoliv dotazy, chcete se připojit jako koučové nebo byste chtěli podpořit tento workshop, kontaktujte nás na e-mailu: ggcostrava@gmail.com.

Naši sponzoři:

github        cb_logo_provoz

 

Partners: